About us & news

jsem posedlý kvalitou
a detaily při výrobě

News

Sauvignon Blanc in the Víno & Styl magazine!

15. 9. 2018 Sauvignon Blanc in the Víno & Styl magazine!

A grand test of Sauvignon Blanc took place in the current Vino & Styl magazine. I'm very happy with the success of our two wines. Out of the 28 wines from all around the world, Big Sauvignon is the winner of the test, and the Sahara has been ranked as the eighth best wine. This is some nice news at the peak of the harvest!

Pochvala Jakubovi!

21. 8. 2018 Pochvala Jakubovi!

Založení nové vinice Na výsluní byla od jara hlavně jeho práce a zodpovědnost a téměř všech 22 tisíc kusů sazenic se má čile k světu. Takhle nějak by mohl vypadat ukázkový mladý vinohrad. Radost se procházet...

F+F

2. 8. 2018 F+F

Finmag & Fabig

S klukama z Finmagu jsem se potkal nedávno v Praze už lehce ovíněný po náročné pracovní degustaci a vzešel z toho třístránkový rozhovor v novém vydání. Nevím, jestli to bylo vínem nebo správnými otázkami od Martina, ale bylo to moc fajn odpoledne...

Seznam TV & Fabig

15. 6. 2018 Seznam TV & Fabig

In May I had some very nice visitors. Two days spent with a nice group of people from Seznam TV, to be more specific they were from a show called #ZDAVUVEN. Anita Baselová and her crew are very professionals, and as much as they were thrilled by the surrounding area, I was thrilled by being able to watch them at work. They were interested in finding out something new about wine, the new generation of winemakers, how I see the future of wine and how I got to what I do today. You can check it out here.

After five years of preparing to plant Sauvignon “Na výsluní” we are finally ready!

19. 4. 2018 After five years of preparing to plant Sauvignon “Na výsluní” we are finally ready!

So it is here! From the first moments we started talked about purchasing the property, until the planting of Savignon “Na výsluní”, five years have passed. I was so excited for this moment. About two weeks ago we have planted 4 ha of Savignon“Na výsluní” in our new vineyard. I’d like to thank everyone who has helped with the preparations. A huge thanks goes out to my family, winemakers from here, winemakers from Austria, Germany and New Zealand! Now I can only wish for a not too dry year. And then it’s only going to be all positivity :)  

BIG Fabig!

14. 9. 2017 BIG Fabig!

When I established the winery back in 2011, I had one idea in my mind, and that was to have three lines of wine. Something for a light start, then some wines with character which represent place where they come from. And last is the top of the line, wines which will be picked only from the best grapes during the best years. It was only in 2015 when the production of these wines has begun, and they will be for sale September 25th 2017.

Let's make Sauvignon Blanc great again!

7. 9. 2017 Let's make Sauvignon Blanc great again!

Vinobraní 2017 dnešním dnem začíná!

Ročník 2016 v prodeji

4. 8. 2017 Ročník 2016 v prodeji

Tak je to tady! Od dnešního dne jsou v prodeji téměř všechny vína ročníku 2016. Co mě asi nejvíce baví jsou novinky. Sauvignon Blanc, čtyři tratě, každé víno jiné. Růženy, Stará hora, Na výsluní - to jsou Sauvignony z těchto hustopečských tratí. Travnatý, ovocný nebo kořenitý?? Miluji tuhle rozmanitost. A ten čtvrtý? Sahara z kamenitého podloží z Mikulovska! Tímto Sauvignonem vám chci ukázat, jak specifický může být. Tohle mě prostě baví!!

Sauvignon Blanc Na výsluní & Oenoforum 2017

28. 7. 2017 Sauvignon Blanc Na výsluní & Oenoforum 2017

Mám radost! Sauvignon 2013, 2014 a teď i 2015 získal ocenění na Oenoforum 2017. Žádné jiné soutěže se s víny neúčastním, ale Oenoforum pro mě váhu má. Důvody jsou dva. Jednak je zde velká pozornost na odrůdu Sauvignon a hlavně, soutěže se účastní i mezinárodní vína a hodnotí mezinárodní komise. Takže ještě jednou. Mám radost!

dolcevita & Fabig vinařství

18. 7. 2017 dolcevita & Fabig vinařství

dolce vita píše o módě, designu, umění a také o architektuře. A v posledním letním vydání je zde také příspěvěk o našem vinařství. Děkujeme! A vám všem příjemné čtení.