About us & news

jsem posedlý kvalitou
a detaily při výrobě

News

První BIG Cabernet Moravia

31. 10. 2022

Máme první BIG Cabernet Moravia! Ročník 2019, 30 měsíců zrání v sudu.

Tohle víno má pro mě a vlastně celou naši rodinu velkou symboliku. Byl to poslední den vinobraní  2019 kdy jsme sbírali hrozny tohoto vína a kdy z tohoto světa odešel ten, který mě k vínu přivedl. Můj děda Antonín Sůkal. A vlastně i při té špatné zprávě jsem se těšil na dnešek, až bude víno po zrání připraveno. Vzniklo tak víno s velkým významem pro naši rodinu a navíc z velmi dobrého ročníku.
 
Renomé mezi vinaři nemá tato odrůda moc dobré, ale já spíš vnímám její špatné pochopení a vysazování do nevhodných poloh. Myslím, že potřebuje extrémně suché lokality s prakticky neúrodnou půdou. Moje zkušenost je taková, že v těchto podmínkách dává vyjímečně zajímá a hlavně nezaměnitelná vína. Proto mě baví. A možná taky proto, že jsem propadl Sauvignonu a tato odrůda s ní má hodně společného.
 
Abych to shrnul. Některými nenáviděná, mnou milovaná. Uvědomuji si i její negativní stránky, ale mě prostě tato odrůda baví a vím, že se s ní pracovat dá. Jen je náročnější na specifické podmínky. A třeba si k této odrůdě i vy najdete cestu skrz toto víno.
 
A.S. *30.12.1938 †21.10.2019
 

Collapse

22. 10. 2022 Collapse
„Najděte, co milujete a nechte se tím zabít.“
 
Tenhle citát je od Charlese Bukowského. Můžu zodpovědně prohlásit, že jsem TO našel. Po několika dnech vinobraní mi tělo vypovědělo službu. Po měsíci v nemocnici jsem už zpět a připraven opět milovat. Jen s drobnými změnami v mém životě.
 
 Vinařství a vše kolem něj opravdu miluju. Můj mozek jel stále na plný plyn. Nevěděl jsem, jak ho vypnout. Vlastně mě ani nenapadlo, že bych dělal něco špatně. To tak bývá, když něco milujete. Vinařstvím jsem žil od probuzení až do usnutí. A tak se mozek vypl sám. Zkolaboval jsem a skončil v nemocnici. „Když jste nedokázal z toho vlaku vystoupit sám, tak teď vlak narazil, aby vás donutil zastavit se.“ Toto jsem si vyslechl od doktorů. Předcházelo tomu ignorování únavy a špatné nálady.
 
Když strávíte měsíc v nemocnici, dojde vám hodně věcí. Třebaže ne vždy je vše ideální a podle toho, jak si naplánujete. V mém případě vinobraní a vína ročníku 2022. Některá prostě nebudou. Už teď vím, že některá vína budou delší dobu vyprodaná a nedostupná, především naše vlajkové lodě. Co už. Ani si neumíte představit ten pocit paniky a zároveň bezmoci, když mi rodina řekla, že se s ročníkem 2022 musím rozloučit. Následovaly dva dny popírání. Zpětně musím celé mé rodině, a jejich důslednému trvání, že se musím v nemocnici stabilizovat a odpočinout si, poděkovat. A taky musím poděkovat Mladí vinaři a kolegům z Vinařství SONBERK a vám všem, kteří jste se mi nabízeli s pomocí. Po pravdě mě to hodně dojímalo a nečekal jsem to. Velké DÍK.
 
A co jsem si za ten měsíc uvědomil? Že zdraví je opravdu na prvním místě (protože jinak jste fakt v háji), že bez podpory rodiny a kamarádů bych to nedal a že i když vás to, co milujete dokáže pohltit a naplňovat, tak je potřeba tomu nastavit nějaké hranice, nesnažit se zavděčit všem a umět odpočívat. Já myslel, že svým pravidelným běháním odpočívám. Ale až teď jsem si uvědomil, že jsem sice odpočíval fyzicky, ale hlava mi pořád přemýšlela nad vinařstvím. Takže takhle ne.
 
Tak na sebe dávejte pozor a optimisticky dodávám, že co tě nezabije, to tě posílí. Mějte se fajn a odpočívejte.

SPECTRUM

13. 4. 2022

Máme novinku! Kupáž odrůdy Sauvignon Blanc z našich nejlepších viničních tratí.

Dostali jsme dárek

17. 12. 2021 Dostali jsme dárek
Dostali jsme malý dárek! Pokud hledáte skvělý sekt nebo champagne, vždy vám poradíme.

The new edition of the Guide to the best wines of the Czech Republic has just arrived!

15. 12. 2021 The new edition of the Guide to the best wines of the Czech Republic has just arrived!

For the 3rd year in a row we defended the winner in the TOP 3 Sauvignon category in the Best Wine Guide of the Czech Republic. These are exactly the moments of joy for everyone in the winery and a commitment for the years to come. THANK YOU!

We have rated another vintage in the Robert Parker Wine Advocate!

13. 8. 2021 We have rated another vintage in the Robert Parker Wine Advocate!
Whoa! We got PARKER! We got more points than last year! We have more rated wines! After months of waiting, we have results.
 
And you know what's great? That the Czech Republic is expanding its ranks of Robert Parker Wine Advocate. A big congratulations goes out to Vinařství Krásná hora!
 

The Renaissance. Our new flagship wine.

28. 7. 2021 The Renaissance. Our new flagship wine.
 
Self-improvement never ends. The world around us is becoming more and more specialized, and I'm trying to do that in wine. Renaissance is a shift in human perception. In the perception of the diversity of the Sauvignon Blanc variety as it can be.

The idea of exhausting all the possibilities to get the most character out of a wine was here long before the first Renaissance. With the 2020 vintage you have the opportunity to taste something completely unique.

Fabig winery grows in minimalist style by Ječmen-Caha architects

16. 7. 2021 Fabig winery grows in minimalist style by Ječmen-Caha architects

Thanks for the mention on Archspace.cz! You can read more about the next stage of the winery HERE. 

Magnum interview on GourmetSpirit

18. 5. 2021 Magnum interview on GourmetSpirit

This interview on GourmetSpirit was published exactly a month ago and I only read it today. It was so long :) Actually, the whole interview and subsequent reading was a bit of a retrospective for me of what has happened over the past few years. Who cares about our news, that's a bite too. In short, if you like Sauvignon, I recommend you prepare asparagus for dinner, open some awesome bottle and I believe that with the following sentences the day will be a bit more pleasant again. Enjoy!

Great arrival of Moravian sparkling wines

1. 2. 2021 Great arrival of Moravian sparkling wines

Sekt? This category of wines tasted sommelier Mikuláš (Podkorkem.cz). You can read opinion of winemakers and check tested wines.